V roku 2017 som s Gabrielom navštívil Comic Con vo Viedni. Boli sme vtedy nadšení a dohodli sme sa, že tam spolu pôjdeme aj o rok. Dohodu som dodržal, ale bohužiaľ som musel ísť už sám.

Pár dní pred začiatkom akcie organizátori odvolali účasť jedného z hostí, a namiesto neho na poslednú chvíľu prijal pozvanie herec Andrew Scott, známy ako Moriarty v seriáli Sherlock. Andrew bol jeden z Gabrielových najobľúbenejších hercov. Sherlocka videl niekoľkokrát a Andrew ho zaujal natoľko, že si naštudoval aj jeho menej známe televízne a divadelné role. Z niektorých dokonca vedel spamäti citovať pasáže v angličtine. Myslím, že Gabrielovi imponovalo aj to, že Andrew otvorene priznal, že je gay a nehanbil sa za to, že je “iný”.

Gabriel nakreslil Andrewov portrét a mne napadlo priniesť ho Andrewovi na Comic Con. Podarilo sa mi s ním na pár minút stretnúť. Povedal som mu, že som prišiel v mene svojho brata, ktorý ho obdivoval, aby som mu odovzdal túto kresbu. Vysvetlil som mu, že Gabriel už nie je medzi nami, ale podľa mňa by mal radosť z toho, že jeho kresba sa dostala až k Andrewovi.

Andrewa to dojalo a pýtal sa na Gabrielov príbeh. Mal som z neho pocit, že sa naozaj úprimne zaujíma. Nemal len zdvorilostné otázky, ale pýtal sa aj na to, ako Gabrielovu stratu zvláda rodina. Tiež pôsobil veľmi príjemne a nenútene, až obyčajne. Rozhodne sa nesprával ako nejaká arogantná celebrita a mal som dojem, že si stretnutia s fanúšikmi váži.

Mal som so sebou ešte jednu kópiu tej kresby a poprosil som ho, či by na ňu mohol napísať venovanie mojej mame, ktorá ho má tiež veľmi rada. Súhlasil a na dlhú chvíľu sa zamyslel, čo napíše. Bolo vidieť, že to nechce odbiť nejakou generickou frázou. Nakoniec mi podal toto:

Poďakoval som sa, rozlúčili sme sa a podali si ruky. Pri odchode ma ale ešte zastavil s tým, že by rád venoval jeden odkaz aj mne. Napísal mi toto:

Gabriel, je mi ľúto, že sme tam nemohli byť spolu. Neviem, či si sa díval, ale ak áno, tak je to pre teba.

Valdemar Švábenský, Gabrielov brat