… 1) počítačové hry

Gabriel miloval počítačové hry, pretože v nich mohol nachvíľu uniknúť od reality a stať sa napríklad kúzelníkom alebo policajným kukláčom. Bol skutočným majstrom v hraní, málokto sa mu vyrovnal. Jeho schopnosť ovládať akúkoľvek hru, či už v kombinácii klávesnica-myš alebo s playstationovým gamepadom bola famózna, rovnako ako jeho nekompromisný „rambo“ štýl. Na tých miestach v hrách, kde iní hráči pomaly a trpezlivo likvidovali jedného nepriateľa za druhým, Gabriel nabehol doprostriedku najnebezpečnejšej zóny a s prehľadom vymlátil celé hordy monštier a zabijakov bez výraznej ujmy na zdraví a výbave za pár minút.

Hrou, ktorá ho asi najviac bavila, je World of Warcraft. Často ju hrával aj s otcom a bratom alebo s kamarátmi. Bol v nej skvelý a mal vytvorených niekoľko postáv rôznych rás a povolaní. Vo WoW bol naozajstným teamleadrom a pomáhal slabším hráčom.

Všetci traja v oblasti Hellfire Peninsula. Zľava Gabriel (Sonmi), brat Valdo (Eldorth) a otec za Betelgeuse.

V prevlekoch za Murlocov. Vpravo Gabrielova postava Sonmi, vľavo otec.

Čakáme na metro do Ironforge. Otec (s postavou Zoso) v potápačskom obleku s medveďom, Gabriel s postavou Jackspedicey.

Gabriel bol vášnivým hráčom a mal desiatky obľúbených titulov. Z tých ďalších dôležitých spomeňme aspoň League of Legends, Battlefield, Overwatch, The Division, Rainbow Six: Siege, alebo Assassin’s Creed. Na Playstatione si rád zahral Red Dead Redemption, Just Cause 2, s bratom hrávali FIFA a NHL. Z najnovších titulov ho úplne fascinoval svojím príbehom a spracovaním Hellblade: Senua’s Sacrifice. Gameplay z tohto titulu zaznamenával a zverejnil na YouTube.

O tom, že bol naozaj majstrovským hráčom hlavne bojových hier svedčí aj tento zostrih z multiplayer hrania Battlefield 4:

… 2) filmy a seriály

Gabriel bol veľký filmový nadšenec. Podobne ako hry boli preňho filmy útočiskom v inom svete. Obzvlášť posledné roky boli filmy a seriály jedna z mála vecí, ktoré Gabrielovi poskytovali útechu, keď po komplikovaných chirurgických zákrokoch musel dlhodobo ostávať v nemocnici alebo doma. Svoje srdcovky videl aj desaťkrát a spamäti z nich citoval obľúbené hlášky. Zaujímal sa aj o tvorbu filmu, vďaka projektom ako Every Frame a Painting najmä o prácu s kamerou a strihom. Dohľadával si historky a zaujímavosti z natáčaní a zábery behind the scenes.

Jeho najobľúbenejším režisérom bol jednoznačne Christopher Nolan a jeho tituly The Dark Knight, Inception, Dunkirk, a Memento. (Na Facebooku Gabriel sledoval stránku In Nolan We Trust.)

Bol fanúšikom Quentina Tarantina, najradšej mal od neho The Hateful Eight (ktorý sa objavil aj v jednej z jeho školských prác) a Inglorious Basterds. Zamiloval si herca Heatha Ledgera, ktorý stvárnil Jokera v Batmanovi. Mal rád napríklad jeho Brokeback Mountain a veľmi osobne ho zasiahla Ledgerova tragická smrť. Páčili sa mu aj filmy Revenant, Tomorrowland a od útleho detstva zbožňoval klasickú kreslenku Pocahontas. Ako oddychovky občas pre zábavu sledoval aj rôzne béčkové filmy, svojou bizarnosťou ho fascinoval napr. kultový The Room.

Okrem filmov snáď ešte častejšie sledoval seriály. Jeho absolútny top bol Doctor Who. Vždy, keď britská BBC vysielala nový diel, si Gabriel nastavil virtuálnu sieť, aby jeho počítač získal anglickú IP adresu a mohol tak sledovať nový diel medzi prvými. V izbe mal plagáty komiksov Doktora a svojho obľúbeného Petera Capaldiho aj kreslil.

Gabriel bol veľkým nadšencom vojnovej histórie, zaujímal sa o všetko, čo súviselo s druhou svetovou vojnou: technika, zbrane, ale aj história a osudy vojakov nasadených v bojoch. Filmy a seriály s touto tématikou boli teda prirodzene ďalšou jeho srdcovkou. Jednoznačne najobľúbenejšou z tohto súdka bola famózna miniséria HBO Band of Brothers o americkej elitnej dobrovoľníckej streleckej rote Easy Company, nasadenej v bojoch vo Francúzsku. Z novších vojnových titulov ho zaujal Gibsonov heroický Hacksaw Ridge a mal rád aj klasiky ako Saving Private Ryan alebo The Thin Red Line.

Veľkým Gabrielovým obľúbencom bol aj Benedict Cumberbatch, ktorého aj namaľoval, a seriál Sherlock, rovnako ako Hugh Laurie a jeho House. Ďalšou jeho srdcovkou boli obe série Stranger Things. Postavy Hoppera a Eleven, ktoré hrali David Harbour a Millie Bobby Brown, mu boli veľmi blízke a sympatické.

… 3) YouTube kanály

Okrem klasickej filmovej a seriálovej produkcie Gabriel sledoval aj populárne kanály na YouTube. Vždy ho dokázal rozveseliť humor celosvetovo najsledovanejšieho YouTubera PewDiePie, ďalej hráči počítačových hier Jacksepticeye a Markiplier, alebo originálny KickThePJ. Na základe jeho videa Gabriel navrhol potlač na tričko, na ktorú mal pozitívne ohlasy od samotného PJa. Miloval básne prezentované na Button Poetry a kanály Screen Junkies a Every Frame a Painting, ktoré sa venovali filmom. Okrem toho bol Gabriel expertom na internetové memes.

… 4) knihy

Gabriel výborne ovládal angličtinu a rád čítal originálne vydania kníh v angličtine, ktoré si objednával online. Ako sme písali vyššie, Gabriel bol veľkým nadšencom vojnovej histórie. Preto jednou z jeho najobľúbenejších kníh bol Pegasus Bridge, ktorý mapuje príbehy vojakov v druhej svetovej vojne. Okrem toho čítal knihy, ktoré boli prepojené s jeho obľúbenými filmami alebo inými dielami. Bol nadšený z knihy How to be a Time Lord pre fanúšikov Doctora Who. Čítal a učil sa naspamäť básne Neila Hilborna. S bratom si na Vianoce navzájom darovali PewDiePieovu This Book Loves You a radosť mu robili aj komiksy Pusheen the Cat.

… 5) hudobné skupiny a interpreti

Gabriel obdivoval filmovú hudbu Hansa Zimmera, obzvlášť jeho spolupráce s Christopherom Nolanom. Zažil koncerty svojich srdcoviek Twenty One Pilots a System of a Down. Tých druhých obľuboval od detstva a dostal na nich lístky k svojim posledným 19. narodeninám.

Na základe videoklipu a piesne obľúbeného rappera Sagea Francisa vytvoril komiks, ktorý mu vyniesol 3. miesto v súťaži CZ KOMIX. Ďalej miloval ColdplayJoseho Gonzalesa, Mumford & Sons a v poslednej dobe mu prirástol k srdcu Harry Styles. Z domácej scény mal najradšej Korben Dallas, ktorí mu nahrali tento videoodkaz po koncerte vo Zvolene, ktorého sa Gabriel pre chorobu nemohol zúčastniť. Veľmi sa z tejto zdravice tešil:

Gabriel pre svoje obľúbené piesne tvoril lyrics videá. Nižšie je jedno z takýchto videí k piesni Eda Sheerana. Tie ďalšie si môžete pozrieť na jeho staršom YouTube kanáli.

Záver

Okrem týchto záujmov mal Gabriel mnohé ďalšie. Aktívne sa venoval airsoftu, staval modely vojenských lietadiel, a ľúbil svojho kocúra Garfielda.

Otec & Brat